Największy kupiec świata

Og Mandino, to jeden z największych motywatorów w latach 90 tych XX wieku. Jego książki wydane zostały w ponad 500 milionów egzemplarzy. Miał olbrzymi wpływ motywacyjny na nowo powstający ruch w sprzedaży, marketing sieciowy.
Przedstawiane w sposób barwny zasady bardzo mocno motywowały do działania nowych zwolenników wolnej przedsiębiorczości.
Zasady, o których mowa zostały spisane na starożytnych pergaminach. Zapoznając się z nimi i korzystając z ich mądrości bohater opowieści, osiąga bogactwo i szczęście, szacunek i lojalność otoczenia, spokój wewnętrzny i poczucie spełnienia w życiu. Zostaje największym kupcem świata.

Og Mandino zaprasza Cię do wysłuchania opowieści o Hafidzie, największym kupcu świata ( w owych czasach).
Bogaty kupiec i jego sługa wielbłądnik Hafid.
Hafid, wielbłądnik u bogatego kupca zapragnął zostać także bogatym, a najlepiej najbogatszym kupcem świata. Dobrze odrzekł kupiec, ale musisz udowodnić , że się do tego nadajesz. Na początek pójdziesz do miasta Betlejem i sprzedaż tam szatę z koziej wełny, bardzo wytrzymałą , utkaną bez szwów, pofarbowaną na kolor czerwony, posiadającą od wewnątrz znak handlowy.
W mieście Betlejem w owym czasie było mnóstwo ludzi przyjezdnych albowiem zarządzono spis ludności i każdy musiał meldować się tam

skąd pochodzi. Ludzie byli biedni i nikt nie chciał kupić owej szaty. Młody człowiek zastanawiał się: dlaczego ludzie nie chcą słuchać jego przemowy o zaletach szaty? Jak przyciągnąć ich uwagę? Dlaczego zamykają drzwi, zanim zdążę powiedzieć kilka słów? Co mam im powiedzieć gdy mówią, że szata podoba im się, ale nie stać ich na kupno? Jak to jest , że inni sprzedają, a ja nie mogę? Tak spędził tam kilka dni, bez efektu. Nie miał gdzie spać, więc udał się do groty, w której przebywały zwierzęta. Zobaczył tam również rodzinkę i nowonarodzone dziecię. Było im zimno. Dziecko ogrzewali swoimi ciałami, a sami marzli. Podarował im tą szatę, a kobieta na pożegnanie podarowała mu pocałunek w policzek.
Wrócił do kupca, zmartwiony , nie zauważył nawet jasno świecącej gwiazdy, która go prowadziła od Betlejem i opowiedział co się stało , a następnie rzekł, że chyba nie nadaje się na kupca.
Nie przegrałeś, rzekł kupiec, bo uczyniłeś rzecz wielką, podarowałeś szatę, która tyle dla Ciebie znaczyła. Spodobał się kupcowi czyn młodzieńca. W nagrodę podarował młodzieńcowi skrzynię z cedrowego drzewa, w której znajdowało się 100 talentów złota, na zakup straganu z dywanami oraz 10 pergaminów, które nauczą go zasad jakie będziesz stosował w życiu.
Na koniec rzekł; Kiedy już poznasz wszystkie 10 zasad zawartych w owych pergaminach i kiedy będziesz już bogaty, musisz zawsze połowę zysków oddać ludziom, którym los mniej sprzyja. To jest warunek, który musisz dotrzymać, a który i mnie postawiono przed laty, gdy otrzymałem te pergaminy i stałem się bogatym człowiekiem. Tak zaczęła się historia Hafida, który stosując w życiu zasady, przekazane mu przez kupca, spowodowały, że stał się najbogatszym kupcem na świecie (w owym czasie).

1. Dziś zaczynam nowe życie.

Dziś zrzucam swoją starą skórę. Dziś rodzę się na nowo. Kariera , którą wybrałem, daje wiele wspaniałych możliwości, ale równocześnie pełna jest udręki i rozpaczy. Nie doznam porażki , bo zdążam do celu. Nie mam wiedzy ani doświadczenia, ale to jest bez znaczenia. Będę się uczył , zdobędę wiedzę i z czasem poznam wszystkie techniki sprzedaży. Zasady zawarte w pergaminach nauczą mnie jak unikać porażek. Porażka to niezdolność człowieka do osiągnięcia w życiu postawionych sobie celów, jakiekolwiek by one były. Ukształtuję w sobie dobre nawyki i będę ich niewolnikiem. Uczynię to przy pomocy pergaminów. Każdy za nich zawiera jedną zasadę, która usunie z mego życia zły nawyk.
Każdy tekst zawarty w pergaminach będę czytał przez trzydzieści dni. Kiedy rano wstanę, po obiedzie i wieczorem przed spaniem.
Gdy codziennie będę powtarzał te same słowa, to staną się one szybko nieodłączną częścią mojej aktywnej pamięci.
Moja energia wzrośnie, zwiększy się mój entuzjazm, i pragnienie zmierzenia się z całym światem. Będę coraz bardziej szczęśliwy. Powstanie nowy , dobry nawyk, ponieważ gdy dana czynność stale jest powtarzana, okazuje się łatwa i staje się przyjemnością.

2. Powitam ten dzień z miłością w sercu.

To jest właśnie największa tajemnica sukcesu we wszelkich przedsięwzięciach. Miłość uczynię moją najpotężniejszą bronią i nikt do kogo się zwrócę, nie będzie mógł oprzeć się mojej sile. Wychwalać będę moich wrogów, aż zmienią się w przyjaciół. Dodam otuchy moim przyjaciołom, a staną się moimi braćmi. Kiedy poczuję pokusę krytykowania, ugryzę się w język, a kiedy poczuję chęć mówienia
pochwał, rozgłoszę je całemu światu. Któż odmówi mi kupna moich towarów, kiedy sercem odczuje moją miłość.

3. Wytrwam, aż osiągnę sukces.

Nie przyszedłem na świat skazany na klęskę, ani też porażka, nie jest moim przeznaczeniem.
Nagrody jakie przynosi życie, czekają na końcu drogi. Nigdy się nie dowiem, jak blisko leżał sukces, jeśli nie zobaczę co jest za zakrętem. Zawsze zrobię jeden krok. Jeśli to nie wystarczy, zrobię następny i następny. Przecież to nic trudnego, zrobić tylko jeden krok na raz.
Nigdy nie pogodzę się z klęską i usunę z mego słownika takie wyrazy jak: zrezygnowanie, nie mogę, niemożliwe, niewykonalne, niepowodzenie, wycofanie się. Są to słowa głupców.
Wytrwam, wytrwam , wytrwam – mimo wszystko.
Zapomnę o sukcesach wczorajszego dnia i powitam każdy nowy dzień z wiarą, że będzie to najlepszy dzień w moim życiu.
Wytrwam i zwyciężę.

4. Jestem największym cudem natury.

Jestem istotą wyjątkową. Od początku świata nikt nie istniał, kto by był podobny do mnie.
Zrodziłem się z miłości i pojawiłem się na tym świecie aby spełnić swoje zadanie. Nie pojawiłem się przypadkowo na tej ziemi, lecz w pewnym celu, a jest nim wzrost, wzrost do rozmiarów góry. Pogłębię swoją wiedzę, będę ćwiczył i doskonalił słowa, które

pomogą sprzedawać towary. Wielu osiągnęło bogactwo i sukces zaledwie dzięki jednej znakomitej przemowie na temat towarów. Natura nie zna klęski. Zawsze odnosi w końcu zwycięstwa. Ja również będę zwyciężał i stanę się wielkim sprzedawcą, gdyż jestem niepowtarzalny, wyjątkowy.

5. Przeżyję ten dzień, jakby to był ostatni dzień mego życia.

Wczorajszy dzień nigdy nie wróci i nie będę o nim więcej myślał. Nie będę też myślał o dniu jutrzejszym. Ten dzień to wszystko, co mam a te godziny są teraz dla mnie wiecznością. Powitam poranek z radością, dziękując za bezcenny dar nowego dnia. Obowiązki dnia dzisiejszego wypełnię dzisiaj. Mój ostatni dzień powinien być najlepszym dniem.
A jeśli nie będzie ostatni, padnę na kolana i podziękuję za to.

6. Dziś będę panem emocji.

W całej naturze krąży życie, a ja jestem jej cząstką. Jednym z rzadko rozumianych podstępów natury jest to, że każdego ranka budzę się w nastroju innym niż w dniu poprzednim.
Moje nastroje ulegają ciągłym zmianom: smutek zmienia się w radość a zadowolenie w rozpacz. Słaby jest ten, kto pozwala, by jego myśli kontrolowały jego czyny: silny zaś jest ten, kto zmusza swoje czyny, by kontrolowały jego myśli. Codziennie gdy się obudzę, będę wcielał w życie plan walki:
 Jeśli czuję się przygnębiony, zaśpiewam.
 Jeśli czuję się smutny, roześmieję się.
 Jeśli jestem chory, podwoję swój wysiłek.
 Jeśli czuję strach, będę parł do przodu.
 Jeśli czuję się gorszy, włożę nowe ubranie.
 Jeśli brakuje mi pewności siebie, podniosę głos.
 Jeśli doskwiera mi bieda. Pomyślę o przyszłym bogactwie.
 Jeśli czuję się niekompetentny, przypomnę sobie minione sukcesy.
 Jeśli czuję się mało ważny, przypomnę sobie moje cele.
 Jeśli popadnę w nadmierną pewność siebie, przypomnę sobie moje porażki.
 Jeśli zanadto upodobam sobie życie w zbytku, przypomnę sobie czasy kiedy głodowałem.
 Jeśli spocznę na laurach, pomyślę o swoich konkurentach.
 Jeśli zacznę rozkoszować się swoją wielkością, przypomnę sobie chwile wstydu.
 Jeśli poczuję się wszechmocny, spróbuję zatrzymać wiatr.
 Jeśli osiągnę wielkie bogactwa, pomyślę o wygłodniałych twarzach.
 Jeśli stanę się zbyt dumny, przypomnę sobie chwile słabości.
 Jeśli uznam, że nikt nie jest tak zdolny jak ja, popatrzę na gwiazdy.
Dziś decyduję o swoim przeznaczeniu, a moim przeznaczeniem jest to, bym stał się największym kupcem świata. Będę panem siebie samego. Będę wielki.

7. Będę śmiał się ze świata.

Żadne stworzenie , poza człowiekiem, nie potrafi się śmiać. Tylko człowiek posiada dar śmiania się i jest to dar, z którego może
korzystać , kiedy tylko zapragnie. Gdy będę się śmiał : moje trawienie się poprawi, moje ciężary staną się lżejsze, dzięki temu będę żył długo. Będę się śmiał z siebie samego, gdyż człowiek staje się najbardziej śmieszny, gdy traktuje siebie nazbyt poważnie. Gdy spotkam się z ludźmi lub czynami, które sprawią mi przykrość lub są obraźliwe, to powiem sobie: to również przeminie. Albowiem wszystko, co ziemskie, przeminie. Kiedy przyciśnie mnie bieda lub gdy będę opływał w bogactwa, to przypomnę sobie te słowa, że i to przeminie. Dzisiaj będę się cieszył szczęściem dnia dzisiejszego. Śmiech jest jednym z największych darów i nie będę go trwonić. Tylko wtedy gdy zachowam uśmiech i będę szczęśliwy, to osiągnę prawdziwy sukces.

8. Dziś zwiększę swoją wartość o sto procent.

Jestem jak ziarno pszenicy, które może spotkać trojaki los. Może zostać wsypane do worka i rzucone jako karma świniom w chlewie. Może też zostać zmielone na mąkę, aby stać się później chlebem. W końcu można je też zasiać w ziemi, by rosło, aż jego złote kłosy przyniosą plon tysiąckrotny. W przypadku pszenicy jej wzrost jest uzależniony od kaprysów przyrody (słońce, wiatr, deszcz). Ja sam mogę wybrać swoje przeznaczenie. Jak to osiągnę? Najpierw wyznaczę sobie cele na dzień, tydzień, miesiąc, rok i na całe życie. Cele wyznaczę sobie ambitne.
Czyż nie lepiej wycelować włócznią w księżyc i trafić w orła, niż celując w orła trafić tylko w skałę? Wielkość moich celów nie może mnie przerażać , choć może nie jeden raz upadnę , zanim je osiągnę. W ten sposób nie będzie dla mnie ucieczki, póki moje słowa nie zmienią się w czyny:
 Dziś zwiększę swoją wartość o sto procent.
 Wykonam pracę , której człowiek naznaczony piętnem porażki nie wykona nigdy.
 Nigdy nie będę dostatecznie zadowolony ze swoich dokonań.
 Postaram się, aby każda następna godzina była lepsza od poprzedniej.
 Swoje cele zawsze będę ogłaszał światu.
 Nigdy jednak, nie będę ogłaszał światu swoich sukcesów.
Niech raczej świat udziela mi pochwał. Każde ziarno pszenicy przynosi plon stokrotny. Z tych stu ziaren każde przynosi również plon stukrotny, a jeśli ten proces powtórzy się dziesięć razy, to będzie można nakarmić wszystkie miasta świata. Czyż nie jestem czymś więcej niż ziarnem pszenicy?
Dziś zwiększę swoją wartość o sto procent, powtórzę to znowu i znowu aż stanę się największym kupcem świata.
Moje marzenia nie mają żadnej wartości, moje plany są jak pył, moje cele są nierealne. Wszystko jest bez wartości, o ile w ślad za tym nie idzie działanie.

9. Zacznę więc działać natychmiast.

Tylko działanie jest iskrą, która potrafi ożywić moje marzenia, plany i cele. Działanie jest pokarmem mojego sukcesu. Zacznę działać natychmiast. Dzięki tym słowom sprostam każdemu wyzwaniu. Będę je powtarzał , aż staną się nawykiem, tak jak oddychanie. Wypowiem je rankiem, kiedy wyskoczę z łóżka. Wypowiem je wtedy, gdy zacznie ogarniać mnie lenistwo i chęć przełożenia działania na jutro.
Odczuwam pragnienie sukcesu. Pragnę szczęścia i spokoju umysłu. Zacznę działać natychmiast. Postawię sobie wymagania i będę ich przestrzegał.

10. Pomóż Boże, temu pokornemu kupcowi.

Każdy człowiek w chwili słabości wzywa swego Boga. Nigdy nie będę się modlił o rzeczy materialne, lecz o wskazanie kierunku drogi, dzięki której zdobędę to czego pragnę. Będę prosił , aby mnie nauczył dobrych nawyków , tak by złe poszły na dno, o to abym umiał docenić wszystkie błogosławieństwa, które są dzisiaj moim udziałem. Pomóż temu pokornemu kupcowi i prowadź mnie, Boże.

Ta opowieść ma dalszy ciąg.

Pamiętasz czytelniku, jak wielbłądnik Hafid, podarował dzieciątku marznącemu w żłobie, w Betlejem, szatę z koziej wełny? Hafid, gdy był już najbogatszym kupcem świata, porzucił handel i zaczął działać jako mówca, przekazując słuchaczom , to w jaki sposób został najbogatszym kupcem świata.
Pewnego razu , podczas pobytu w Nazarecie , spotkał Marię, matkę Jezusa, która wręczyła mu ową szatę, którą kiedyś podarował nowonarodzonemu dziecięciu w Betlejem. Maria powiedziała, że Jezus wszystkie swoje najlepsze wystąpienia miał, kiedy występował w tej szacie. Od tego dnia Hafid zawsze w niej występował i stał się wielkim mówcą, którego z ciekawością słuchały niezliczone rzesze ludzi. Po kilkunastu latach wystąpień, postanowił spisać swoją wiedzę Nazwał swoje idee przyrzeczeniami sukcesu, które zalecił stosować. Zapoznało się z nimi wiele milionów czytelników na świecie.

Także i ja. Opisał je na 10 pergaminach, a dowiedzieć się co zawierają można z książki pt. :Powrót Hafida” autor Og Mandino.
Na zakończenie, słowo ode mnie.
Kiedy przed laty rozpoczynałem przygodę z marketingiem sieciowym, pierwszą książką motywacyjną była „Największy kupiec świata” OG Mandino. Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Treści każdego pergaminu czytałem zgodnie z zaleceniem autora dwa razy dziennie, rano i wieczorem(w porze obiadowej pracowałem)przez miesiąc. Wyrobiłem w sobie nawyk czytania i jednocześnie rozważania treści poszczególnych pergaminów. Moja energia i zapał rosły z każdym dniem, zwiększał się mój entuzjazm oraz pragnienie zmierzenia się z całym światem. Dobry nowy nawyk sprawił, że praca stawała się coraz łatwiejsza i przyjemniejsza. Osiągnąłem sukces, choć nie taki o jakim marzyłem.
Namawiam Cię drogi czytelniku, abyś spróbował i TY tej metody. Hasłami nie koniecznie muszą być te zaczerpnięte z tej książki, ale to mogą być Twoje własne, oparte o konkretne cele jakie sobie wyznaczyłeś. Wypisz je sobie i powtarzaj. Dwa razy dziennie, przez cały miesiąc. A potem kolejne. Zobaczysz jak odmienią Twoje życie na lepsze.

Dziękuję Ci za to , że wytrwałeś ze mną do końca.
Zasady, o których piszę powyżej mogą sprawić, że dla Ciebie dzień dzisiejszy będzie pierwszym dniem nowego życia.

Życzę Ci tego z całego Seca.
Napisz w komentarzu, co o tym myślisz.
Zenon Filipowski

Facebook Comments

One Reply to “Największy kupiec świata”

  1. Pozdrawiam i dziękuję za zgodność myślenia.
    Miłego owocnego dnia..i ciepełka na pierwsze chłody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *